Ćwiczenia
na rwę kulszową
Rwa kulszowa to choroba, charakteryzująca się niespecyficznymi objawami bólowymi, w obrębie odcinka lędźwiowego kręgosłupa promieniującymi do pośladka, tylno-bocznej powierzchni uda oraz do stopy. Przypadłość związana jest z uciskiem na nerw kulszowy, zaczynający się w odcinku końcowym kręgosłupa, nerw prowadzący włókna ruchowe i czuciowe, aż do stopy. W przypadku zdiagnozowania rwy kulszowej należy, jak najszybciej poddać się rehabilitacji rwy kulszowej opartej na masażach i ćwiczeniach, aby maksymalnie zmniejszyć dolegliwości oraz czas trwania choroby.
Jak leczyć rwę kulszową?
Leczenie rwy kulszowej powinno być przede wszystkim oparte na działaniach zachowawczych. Ograniczenie obciążenia kręgosłupa, powstrzymanie się od pracy fizycznej, przeprostów kręgosłupa oraz schylania się to podstawa w przypadku rwy. Należy zauważyć, że rwa jest choroba cywilizacyjną, unikanie czynników ryzyka, takich jak nadmierna masa ciała, cukrzyca oraz brak aktywności fizycznej, często pozwala na uniknięcie problemu oraz polepszenie rokowań. W niektórych przypadkach, w celu pokonania rwy kulszowej, niezbędne jest zastosowanie metod operacyjnych. Zabiegi chirurgiczne w obrębie kręgosłupa, prowadzące do zwiększenia średnicy kanału kręgowego lub ustabilizowania krążków międzykręgowych, bywają konieczne, aby na dobre pozbyć się problemu rwy kulszowej. Leczenie rwy wymaga również łagodzenia bólu. Terapia przeciwbólowa oparta jest na niesteroidowych lekach przeciwzapalnych, a w niektórych przypadkach lekach opioidowych lub uspokajających. Fizjoterapia rwy kulszowej jest konieczna w celu skutecznego leczenia przypadłości.
Fizjoterapia rwy
Metody fizjoterapeutyczne mają na celu aktywację mięśni stabilizacyjnych, odprężenie nadmiernie naprężonych mięśni oraz odbarczenie odcinka lędźwiowo-krzyżowego kręgosłupa.
Masaż w przypadku rwy kulszowej jest prowadzony zwykle w okolicy krzyżowej. Pozwala on na zmniejszenie napięcia mięśniowego mięśni kręgosłupa, związanego z bólem.
Ćwiczenia fizyczne najlepiej dobrać poprzez konsultację z fizjoterapeutą. Celem ćwiczeń jest odbarczenie kręgosłupa w odcinku lędźwiowo-krzyżowym. Zestaw ruchów możliwych do wykonania we własnym zakresie jest na pozór prosty, wymaga jednak dużego skupienia i sumienności. Zalecane jest, aby pierwszy raz ćwiczenia wykonywać pod okiem profesjonalisty, w celu uniknięcia przyswojenia nieprawidłowych nawyków. Gdy przyswoimy już zasady fizjoterapii, ćwiczenia na rwę kulszową mogą być wykonywane w domu.
Kontrola leczenia rwy kulszowej opiera się głównie na monitorowaniu objawów. Nie należy jednak przerywać ćwiczeń, gdy ból staje się trochę mniej dotkliwy. Rwa czasem ulega całkowitemu wyleczeniu, należy jednak pamiętać, że po przebytym epizodzie należy zadbać o swoje zdrowie, poprzez wyeliminowanie czynników ryzyka oraz zachowania prozdrowotne. Gdy nie można uniknąć siedzącego trybu życia, należy w zamian kompensować sobie czas siedzenia aktywnością fizyczną. Kolejny czynnik ryzyka – otyłość – można zmniejszyć, poprzez sumienną restrykcję kaloryczną. Należy zapewniać taką podaż energii, aby spełniać potrzeby organizmu, a nie doprowadzać do stanu nadmiernego spożywania pokarmów.