Ból szyi
Ból szyi jest często spotykanym problemem. Praktycznie każdy w swoim życiu doświadczył przynajmniej raz dolegliwości związanych z tą okolicą ciała, a według badań aż 15% wizyt
u lekarza rodzinnego w Polsce jest związanych z bólem szyi.1 Wiele różnych przyczyn może być z tym związane. Mogą być one stosunkowo niegroźne, jak i bardziej skomplikowane, wymagające niezwłocznej interwencji lekarskiej.
Objawy alarmowe
W trakcie diagnostyki mającej na celu wykrycie przyczyny występowania dolegliwości, podczas wizyty lekarskiej stosuje się często pojęcie „czerwonych flag”, czyli symptomów wskazujących na ewentualne istotne powody występowania bólu. W przypadku szyi należą do nich:2
Znaczny uraz,
Reumatoidalne zapalenie stawów w wywiadzie,
Objawy zakażenia
(na przykład gorączka),
Zaburzenia ogólnoustrojowe
(utrata masy ciała, towarzysząca choroba nowotworowa),
Towarzyszący ból w klatce piersiowej,
W przypadku zaobserwowania tego typu objawów towarzyszących bólowi szyi należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza.
Przyczyny bólu szyi i metody leczenia
Jedną z częstych przyczyn bólu szyi jest nadwyrężenie mięśni Między innymi przebywanie
w pozycji siedzącej przy biurku, czy prace wymagające odchylenia głowy (takie jak chociażby malowanie, czy uprawianie niektórych sportów) są przyczynami tego stanu rzeczy. Pomocne w zwalczaniu tych dolegliwości mogą okazać się preparaty z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ). W badaniach opublikowanych w renomowanym piśmie The American journal of sports medicine leki z tej grupy wykazały się skutecznością w przypadku bólów mięśniowych.3 Jednym z przedstawicieli takich leków jest Ibuprofen znajdujący się w preparacie Dip Rilif.
Kolejną przyczyną występowania bólu w obrębie szyi może być stłuczenie obszaru kręgosłupa w odcinku szyjnym. Powstaje najczęściej w wyniku bezpośredniego urazu. Objawy obejmować będą miejscową, samoistną i uciskową bolesność. Zaobserwować możemy również występowanie obrzęku i podbiegnięcia krwawego. Leczenie obejmuje przede wszystkim unieruchomienie tego odcinka kręgosłupa za pomocą specjalnego kołnierza, po czym zaleca się fizjoterapię.
Choroby związane z gruczołem tarczowym mogą również być przyczyną dolegliwości bólowych szyi. Szczególnie dotyczy to jednostek chorobowych powodujących powstawanie wola, czyli powiększenia tarczycy. Doprowadza to często do ucisku na sąsiednie tkanki
i związanego z tym dyskomfortu w obrębie szyi. Przykładami takich schorzeń są choroba Gravesa-Basedova, gruczolak toksyczny czy wole guzkowe nadczynne, chorób tych jest jednak znacznie więcej. Leczenie jest skomplikowane i musi być opracowane przez lekarza specjalistę.
Jeszcze jednym przykładem schorzenia mogącego manifestować się bólem w obrębie szyi jest choroba zwyrodnieniowa. Występuje w obrębie kręgów szyjnych często u osób starszych, ponieważ wraz z wiekiem kręgi ulegają postępującej degeneracji. Innymi czynnikami predysponującymi do wystąpienia tych dolegliwości są przebyte w przeszłości urazy, stany zapalne, wady postawy. Objawy obejmują dolegliwości bólowe, początkowo związane
z wysiłkiem, później występujące także w spoczynku, a także zaniki mięśniowe. W przypadku tej choroby bardzo ważna jest profilaktyka obejmująca unikanie nadmiernych obciążeń kręgosłupa. Stosuje się również fizjo- i fizykoterapię, a także leki z grupy NLPZ.
Przyczyny neurologiczne
Przyczyny neurologiczne również mogą powodować bolesność szyi. Jedną z przyczyn z zakresu tej gałęzi medycyny mogą być patologie związane z nerwem potylicznym. Ból ten jest zwykle jednostronny i podobnie jak inne neuralgie (bóle pochodzenia nerwowego) pojawia się okresowo i ustaje. Prowokowany jest często przez wykonywanie czynności takich jak czesanie włosów, zakładanie kapelusza czy ruchy szyi. W początkowym okresie leczenia stosuje się metody farmakologiczne, przy nieskuteczności można rozważyć blokadę ujścia tego nerwu.
Zapobieganie urazom
Bardzo ważnym jest wyrabianie odpowiednich nawyków i dbanie o prawidłową postawę już od najmłodszych lat, co może uchronić, a przynajmniej opóźnić powstawanie szeregu zmian doprowadzających do powstawania różnych dolegliwości bólowych w obrębie szyi.
W zapobieganiu powstawania tych nieprawidłowości istotna jest czujność i wczesna diagnostyka pozwalająca na szybsze i skuteczne interwencje medyczne jak chociażby w przebiegu chorób gruczołu tarczowego. Przy występowaniu dolegliwości należy rozważyć skontaktowanie się z lekarzem.
1Hackett GI, Bundred P, Hutton JL, O’Brien J, Stanley IM. Management of joint and soft tissue injuries in three general practices: value of on-site physiotherapy. Br J Gen Pract 1993;43:61–64.
2Department of Rheumatology, The Royal Melbourne Hospital, Melbourne, Wiktoria, Australia Geoffrey McColl
3Effect of NSAIDs on Recovery From Acute Skeletal Muscle Injury: A Systematic Review and Meta-analysis.
4The American journal of sports medicine, Morelli KM